Škoda Rapid

Škoda Rapid je športové coupé, ktoré vyrábala česká automobilka Škoda v rokoch 1935 až 1947 v modelových radoch Rapid, Six, OHV a 2200.

Škoda Rapid

zdroj: wikipedia.org

Škoda Rapid bola znova, druhýkrát vyrábaná v rokoch 1984 až 1990 ako športové dvojmiestne coupé s dvoma núdzovými sedadlami a motorom umiestneným vzadu. Rapid bol vyrábaný v závode Kvasiny v Českej republike a je priamym nástupcom automobilu Škoda Garde v línii automobilov coupé.

Škoda Rapid bola oficiálne predstavená na strojárenskom veľtrhu v Brne v auguste 1984. Karoséria Škody Rapid bola odvodená od karosérie Škoda Garde a všetky parametre strojných súčastí boli zhodné so Škodou 130. Namiesto zadných dverí boli montované trojuholníkové sklá. Karoséria Škody Rapid nebola odolná voči korózii, čo bolo veľkou nevýhodou pre tento automobil.

Interiér Škody Rapid je čalúnený čiernou a bielou koženkou, sedadlá majú poťahy v kombinácii látky a koženky. Predné sedadlá sú pozdĺžne nastaviteľné s operadlom s nastaviteľným sklonom. Pre posledné modely Rapid 135 a 136 bola charakteristická čierna poťahová látka sedadiel s bielymi pozdĺžnymi pruhmi.

V priebehu výroby vozidla Škoda Rapid sa sériovo v Československu vyrábalo niekoľko variantov tohto automobilu, a to: Rapid, Rapid 120, 130, 135, 136 a 135RiC. Motor bol v týchto modeloch štvorvalcový benzínový s výkonom od 40.5 do 46 kW podľa jednotlivých variantov.

Pri príležitosti začiatku predaja automobilov Škoda v Indii v roku 2011 sa na trh dostáva nová Škoda Rapid, ktorá je špeciálne určená len pre indický trh. Spoločnosť Škoda Auto tak využila tretíkrát názov Rapid. Ide o malý sedan v troch výbavových prevedeniach, a to: Active, Ambition a Elegance. Škoda Rapid je zaujímavá tým, že v najnižšej výbave Active sa nenachádza ani jeden airbag, v strednej výbave Ambition chráni airbag len vodiča a v najvyššej Elegance sú dva airbagy pre vodiča a spolujazdca. Nová indická Škoda Rapid je postavená na základe Volkswagenu Vento.

Automobil Škoda Rapid nemá žiadneho nasledovníka. Prečítajte si aj článok Škoda Garde.

Technické parametre

Dĺžka 4200 mm
Šírka 1610 mm
Výška 1380 mm
Rázvor náprav 2400 mm
Celková hmotnosť 1240 kg
Priemerná spotreba paliva 6.5 l/100 km
Max. rýchlosť 153 km/h

Video: